فروتنی و دوستی

حکمت 214نرمخویى و کامیابى(اخلاقى، علمى)

وَ قَالَ [علیه السلام] مَنْ لَانَ عُودُهُ کَثُفَتْ أَغْصَانُهُ .

و درود خدا بر او ، فرمود : کسى که درخت شخصیت او نرم و بى عیب باشد، شاخ و برگشفراوان است.

متن عربی و فارسی حکمت به نقل از:www.aviny.com

شرح مختصر :در حکمت آمده است که اگر چوب درختی نرم تر باشد،شاخه هایش بیشتر است،همین طور اگر انسانی نرم خو تر و خوش اخلاق تر باشد، ثمره های او هم بیشتر است و مردم از او بیشتر بهره می گیرند و دور او جمع می شوند و دوستانش زیاد می شود،حال که دوستان این شخص ِ متواضع و خوش اخلاق زیاد شد،بر آنان تاثیر می گذارد و دوستانش هم مثل او نرم خو و فروتن و خوش اخلاق و نیکو کار می شوند و آنها هم به دیگران خیر می رسانند.این طور می شود که یک انسان خوش اخلاق و خوش رفتار باعث دوستی ها و نیکی های زیادی می شود،مثل درختی با چوب نرم که شاخه ها و ثمره ی زیادی دارد.

در سوره‏ی آل‏عمران آیه‏ی 159 می‏خوانیم:«فبما رحمة من اللَّه لنت لهم و لو کنت فظاً غلیظ القلب لانفضوا من حولک»: «ای پیامبر، به برکت رحمت الهی بر مردم نرم و مهربان شدی و اگر در شتخو و سنگدل بودی از اطرافت پراکنده می شدند.».

/ 1 نظر / 30 بازدید
داوود

على بعد از شنيدن خبر جانسوز مرگ فاطمه به سرعت وارد منزل شد، ديد فاطمه زهرا در بستر خود خوابيده و يك قطيفه مصرى روى خود كشيده است . على او را صدا زد، جوابى نشنيد. به طرف راست و چپ فاطمه رفت ، صديقه را صدا كرد، امام جواب نشنيد. عباى خود را كنار گذاشت ، عمامه را برداشت ، دامن قبا را بالا زد و سر زهرا را در دامن خود نهاد و صدا نمود: يا زهرا ، يا زهرا .... اما فاطمه سخنى نگفت . اميرالمؤ منين گفت : اى دختر محمد! جوابى نشنيد... گفت : يا فاطمة ! كلّمينى ؛ اى دختر پيغمبر! با من صحبت كن ، من على پسر عموى تو هستم . حضرت مى فرمايد: فاطمه چشمش را باز كرد، (يعنى قبل از مرگ كامل كه بنابر علم امروز مدتى طول مى كشد، به در خواست مقام ولايت و قدرت لايزال الهى ، فاطمه حيات مجدد يافت ) و به صورت على نگريست و به گريه افتاد. سپس سخنانى با يكديگر در ميان گذاشتند و بعد از مدتى كوتاه ، فاطمه زهرا از دنيا رفت....... ................................................................................... دلتنگم....ولی می خواهم بگویم تمام ستارگان بر خاک افتاده نام و نشانی بر مزار خویش دارند؛ مدینة النبی، نجف، بقیع، کربلا، کاظمین،س