چرا خطاب های قرآنی همه جا با مردان است؟

نویسنده:آیت الله جوادی آملی (حفظه الله)

در فرهنگ محاوره، کلمه مردم اختصاص به مردان ندارد، گاه می گویند مردان، گاه می گویند زنان، گاه می گویند مردم. مردم یعنی همه ی افراد جامعه ، اعم از زن و مرد. اگر گفتند مردان، این در مقابل زنان است و اگر گفتند زنان، این در مقابل مردان است.
در فرهنگ محاوره در غرب و شرق عالم می گویند مردم این چنین اند، مردم انقلاب کردند، مبارزه کردند. وقتی می گویند مردم، اختصاصی به مردان ندارد. قرآن کریم هم سه گونه سخن می گوید، گاهی که خطاب به عموم جامعه است به مذکر اشاره دارد مثل «الذین» و «المؤمنون» گاهی که تعبیر به «رجال» دارد، وظیفه اختصاصی مردان را ذکر می کند، گاهی هم تعبیر به «نساء» دارد که وظیفه اختصاصی زن ها را بیان می کند.
فرهنگ محاوره، فرهنگ مردم است نه مردان و قرآن کریم هم براساس همین فرهنگ محاوره سخن می گوید. گاهی ذات اقدس اله می فرماید: مریم(س) نمونه ی مردم خوب است، یا آسیه نمونه ی مردم خوب است: (و ضرب الله مثلا للذین آمنوا امرأه فرعون)(1) در مورد زن نوح و لوط هم فرمود اینها نمونه ی مردم بد هستند: (ضرب الله مثلا للذین کفروا امرأة نوح و امرأة لوط)(2).
ائمه (ع) نمونه ی مردم خوبند و همه ی افراد جامعه، چه زن و چه مرد باید به آنها اقتدا کنند. فاطمه زهرا(س) هم این چنین است، نمونه ی مردم خوب است، نه نمونه ی زنان خوب. ذات اقدس اله در آیه ای که تلاوت شد نفرمود نمونه ی زنان خوب زن فرعون است، نفرمود نمونه ی زنان خوب مریم است بلکه فرمود: مریم و آسیه نمونه مردم خوب هستند.
پس انسان خوب، نمونه ی انسان های دیگر است چه مرد باشد چه زن. خداوند متعال در سوره مبارکه ی نحل می فرماید: (من عمل صالحا من ذکر أو أنثی و هو مؤمن فلنحیینه حیاه طیبه) (3) اگر کسی دارای جان و عقیده سالم بود و کارهای صالح انجام داد، زن باشد یا مرد، ما به او حیات طیبه می دهیم.
در اواخر سوره ی آل عمران (که مستحب است انسان موقعی که برای نماز شب برمی خیزد این جملات را قرائت کند)آمده است: (فاستجاب لهم ربهم أنی لا أضیع عمل عامل منکم من ذکر أو أنثی بعضکم من بعض)(4) اگر کسی مؤمن باشد و عمل خیر انجام دهد چه زن و چه مرد، اجر او را ضایع نمی کنیم. در سوره ی مبارکه ی احزاب هم مفصلا مردان و زنان را کنار هم ذکر می کند: (ان المسلمین و المسلمات و المؤمنین و المؤمنات و القانتین و القانتات...)(5) بنابراین هرگز خطاب های قرآنی به مردان نیست، خطاب به مردم است.

پی نوشت ها

1- سوره ی تحریم (66): آیه ی 11.
2- سوره ی تحریم (66): آیه ی 10.
3- سوره ی نحل (16): آیه ی 97.
4- سوره ی آل عمران (3): آیه ی 5.
5- سوره ی احزاب(33): آیه ی 35.

منبع: مجله آموزش معارف اسلامی شماره 63

به نقل از:http://www.rasekhoon.net/Article/Show-48988.aspx

/ 3 نظر / 27 بازدید
اکبری

سلام یه خبر بد و کثیف عکس / قبر صدام زيارتگاه شد! http://www.khademnews.com/fulltext_news.php?news_id=3138 یک شركت اردني با موافقت دولت عراق اقدام به ساخت ضريح براي قبر صدام نمود. خبرگزاري عراقي ابا اعلام كرد شركت البسام اردن با موافقت دولت عراق براي قبر صدام ضريح ساخته است. ياسين مجيد مدير ساخت اين ضريح گفت:كادر وتيم خدماتي مهندسي شركت البسام طي يك و نيم سال گذشته با موافقت بغداد ساخت كامل اين ضريح را انجام داده اند. شايان ذكر است محل دفن صدام حسين رييس معدوم عراق در تكريت است و علي شيميايي كه اخيرا به دار آويخته شد نيز در كنار وي مدفون است.

حسین

سلام تسلیت باد شهادت امام حسن عسگری(ع) اجرتون با حضرت زهرا در پناه امام زمان باشید خوشحال خواهیم شد سری هم به ما بزنید

14کهکشان

باسلام وخسته نباشید به شما وبلاگ عالی ومطالب خوبی دارید امیدوارم موفق باشید باتشکر14کهکشان